گزارش اجمالی دوره های آموزش حضوری کشوری کارکنان سازمان در سال ۱۳۹۵

به منظور ارتقای سطح دانش، کارایی و همچنین افزایش مهارت­های تخصصی کارکنان، تقویم آموزشی سال ۹۵ با تفاوت های اساسی زیر و تأمین بطور متوسط ۱۰۰ ساعت آموزش در سال برای هر نفر نسبت به سالهای قبل ابلاغ و اجرا شده است.

در این برنامه تلاش شده است به منظور رعایت عدالت در دسترسی به آموزش ها، اهتمام بیشتری به گسترش دوره ها برای گروه کارکنان محیطی شود. بطوریکه برای کلیه کارکنان حداقل ۴۰ ساعت و برای مدیران حداقل ۶۰ ساعت آموزش مصوب سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در نظر گرفته شده است.

 • نیازسنجی علمی و بازنگری دوره های آموزشی کارمندان سازمان برای بازه زمانی میان مدت پنج ساله در قالب طرح پژوهشی “بازنگری و طراحی دوره­های آموزشی پست­های اختصاصی سازمان زندان­ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور” که منجر به تولید بیش از ۴۰۰ شناسنامه دوره آموزشی گردید.
 • از دوره های پیش بینی شده حدود ۲۰ درصد بصورت غیر حضوری پیش بینی و اجرا شد که منجر به افزایش دسترسی همگانی و بدون هزینه شده است.
 • واگذاری اجرای بیش از ۷۳ درصد دوره های آموزش­ به ادارات کل استانی که از جهات مختلف مقرون بصرفه وصلاح سازمان است:
 • از هزینه­های ایاب و ذهاب و حق مأموریت کارکنان به میزان قابل توجهی کاسته است.
 • هزینه های پذیرایی و اقامت شبانه روزی در مرکز ارائه دهنده آموزش حذف شده است.
 • ترک محل خدمتی که عواقب بسیاری را به همراه دارد به حداقل می رسد.
 • علاوه بر موارد فوق دسترسی پرسنل در سطوح محیطی­تر به آموزش­ها، سبب ارتقاء کیفیت خدمات خواهد بود.
 • اجرای روشهای نوین آموزش کارکنان در سازمان ازجمله آموزش در محل زندان و آموزش های بحث و گفتگو محور
 • راه اندازی سامانه الکترونیک آموزش کارکنان برای دسترسی کارکنان به شناسنامه آموزشی و برنامه آموزش فردی خود و همچنین برنامه ریزی اجرای آموزش ها همراه با نظارت الکترونیک بر نحوه اجرا که برای اولین بار در سازمان به نتیجه اجرایی رسیده است.
 • برگزاری ۱۴ نشست کشوری نیز از اهداف برنامه سال ۱۳۹۵ می باشد که بطور اجمالی به آنها پرداخته می شود:
 1. آشنایی عملی روسای زندانها با مراکز اقدامات تأمینی و تربیتی

دو دوره آموزشی آشنایی عملی با مراکز اقدامات تامینی و تربیتی، با حضور روسای زندان­های کشور به مدت ۲۴ ساعت در طول سه روز در خرداد و مرداد ماه با مدیریت دفتر آموزش و پژوهش سازمان در محل زندان مرکزی اصفهان برگزار شد. این دوره با هدف آموزش در محل و مشاهده عملی عینی از مجموعه اقدامات تامینی و تربیتی و زندانبانی برگزار گردید. در این دوره معاونان ادارات کل ستادی به عنوان اساتید برای پاسخگویی به اختلاف دیدگاه های اجرایی در حوزه تخصصی زندانبانی حضور داشتند.

دوره با وجود روش نوین اجرا با استقبال شرکت کنندگان مواجه شد که امید است با حمایت مدیران کل استانی استمرار یابد.

 1. آشنایی با قوانین و مقررات ناظر بر ارتقاء سلامت اداری و مبارزه با فساد

دوره­های آشنایی با قوانین و مقررات ناظر بر ارتقاء سلامت اداری و مبارزه با فساد و اصول و مبانی نظری ارتقاء سلامت اداری و مبارزه با فساد با حضور بازرسان و سایر پست­های اداره کل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات از تاریخ ۲۴/۷/۹۵ لغایت ۲۵/۷/۹۵ در منطقه ۱۰ آموزش (گیلان) به مدت ۱۰ ساعت با هدف آشنایی فراگیران با انواع فساد اداری و مالی و نحوه جلوگیری از بروز فساد اداری برگزار گردید. از نکات قابل توجه در زمان اجرای دوره حضور ریاست محترم سازمان به همراه مدیرکل بازرسی و رسیدگی به شکایات می­باشد که در این راستا فراگیران از بیانات و رهنمودهای جناب آقای دکتر جهانگیر نیز بهره­مند گردیدند.

 1. آشنایی با رشته­های هنری و به کارگیری در زندان

دوره آشنایی با رشته­های هنری و به کارگیری در زندان از تاریخ ۲۴/۵/۹۵ لغایت ۲۶/۵/۹۵  با حضور کارشناسان امور هنری ادارات کل زندان­های سراسر کشور به مدت ۲۴ ساعت در واحد آموزش منطقه ۶ (مشهد) با هدف آشنایی کارشناسان امور هنری با انواع هنرها نظیر هنرهای نمایشی، هنرهای تصویری، هنرهای آوایی و موسیقی و متون ادبی و نمایشی و همچنین بازدید از مراکز هنری مرتبط برگزار گردید.

 1. اصول مدیریت و برنامه­ریزی در تربیت بدنی

دوره آموزشی اصول مدیریت و برنامه­ریزی تربیت بدنی با حضور کارشناسان و برنامه­ریزان امور تربیت بدنی زندان­های سراسر کشور به مدت ۲۴ ساعت از تاریخ ۶/۲/۹۵ لغایت ۹/۲/۹۵ در واحد آموزش منطقه ۷ (تهران) به منظور آشنایی عملی فراگیران با برنامه­ریزی در تربیت بدنی تقویم ورزشی، برنامه­ریزی ورزشی برای زندانیان و سایر موارد برگزار گردید.

 1. برنامه­ریزی ارتباطی در روابط عمومی مراکز تامینی و تربیتی

دوره­های آموزشی برنامه­ریزی ارتباطی در روابط عمومی مراکز تامینی و تربیتی و تولید چندرسانه­ای­ها در روابط عمومی و عکاسی خبری در مراکز تامینی و تربیتی با حضور کلیه فراگیران دارای پست حوزه روابط عمومی از سراسر کشور از تاریخ ۱/۸/۹۵ لغایت ۵/۸/۹۵ در واحد آموزش منطقه ۴ (فارس) به مدت پنج روز به صورت حضوری و کارگاه آموزشی به طور همزمان برگزار گردید.

 1. دوره­ برنامه­ریزی و کنترل پروژه­های حوزه اشتغال زندانیان و قانون برگزاری مناقصات و شرایط حضور در آنها

با حضور کارشناسان حوزه اشتغال و حرفه­آموزی از تاریخ ۳/۵/۹۵ لغایت ۶/۵/۹۵ به مدت ۴ روز به طور همزمان با هدف توانمندسازی کارکنان حوزه اشتغال زندانیان که در راستای مدیریت و کنترل پروژه­های اشتغال­زایی در زندان­ها فعالیت دارند در منطقه یک آموزشی (تبریز) برگزار گردید.

 1. دوره آموزشی برنامه­سازی رادیو و تلویزیونی مقدماتی

با حضور کارشناسان و مسئولین سمعی و بصری سراسر کشور از تاریخ ۱۶/۸/۹۵ لغایت ۱۹/۸/۹۵ با هدف ارتقاء میزان دانش کارشناسان فوق که مسئولیت برنامه­ریزی و اجرای برنامه­های رادیو و تلویزیون زندان­های سراسر کشور را بر عهده دارند و همچنین آشنایی عملی فراگیران با نحوه برنامه­سازی رادیو و تلویزیونی در واحد آموزش منطقه ۷ (تهران) برگزار گردید.

 1. دوره تربیت مربی برای ارایه آموزش به کارکنان حفاظت و اطلاعات

این دوره برای اولین بار با هماهنگی حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه از تاریخ ۴/۵/۹۵ لغایت ۵/۵/۹۵ به مدت ۱۶ ساعت در واحد آموزش منطقه ۷ (تهران) به منظور طی نمودن دوره مربی­گری ویژه آموزش­های حفاظت و اطلاعات برنامه­ریزی و اجرا گردید. در همین راستا دوره­های ویژه کارکنان حفاظت و اطلاعات کل کشور در سایر مناطق توسط افراد آموزش­دیده این دوره اجرا خواهد گردید.

لازم به ذکر است به موازات اجرای این دوره آموزشی و در راستای سیاست­های آموزشی کارکنان حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه ۵ عنوان دوره نیز برای تمامی کارکنان حفاظت در ده منطقه آموزشی با بهره­برداری از حضور اساتید معرفی­شده از سوی آن حفا برگزار شد.

 1. دوره آموزشی روش پژوهش علمی با تاکید بر موضوعات سازمانی

در دی ماه سال جاری در محل واحد آموزش منطقه ۷ (تهران) با حضور کارشناسان پژوهش و دبیران شورای تحقیقات ادارات کل استان­ها برگزار شد. در این دوره ضمن ارایه آموزش­های کاربردی در حضور ریاست محترم سازمان گزارش عملکرد حوزه پژوهش سازمان از سوی مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش سازمان ارایه گردید و حاضرین از بیانات آقای دکتر جهانگیر به عنوان رییس سازمان و رییس شورای تحقیقات بهره­مند شدند.

در نهایت از سه استان برتر پژوهشی شامل استان سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه قدردانی به عمل آمد.

 1. مبانی اصول و کاربردهای عملی طراحی آموزش

دوره آموزشی مبانی اصول و کاربردهای عملی طراحی آموزش با حضور کارشناس آموزش ضمن خدمت و روسای مناطق آموزش و پژوهش سراسر کشور با هدف طراحی دوره­های آموزشی از سوی کارشناسان آموزش ضمن­خدمت به وسیله نرم­افزار آموزش کارکنان سازمان زندان­ها (همتارایانه) از تاریخ ۲۹/۴/۹۵ لغایت ۳۰/۴/۹۵ در واحد آموزش منطقه ۷ (تهران) به مدت ۲ روز برگزار گردید. همچنین شرکت­کنندگان از بیانات ارزشمند معاون محترم توسعه مدیریت و منابع جناب آقای قهرمانی و مدیرکل محترم دفتر آموزش و پژوهش نیز بهره­مند گردیدند.

 1. مبانی اصول و فرآیند برنامه­ریزی آموزش زندانیان

دوره آموزشی مبانی اصول و فرآیند برنامه­ریزی آموزش زندانیان با حضور کارشناسان امور آموزشی و خدمات و برنامه­ریزی آموزش زندانیان و کارشناسان فرهنگی و مسئولین واحدهای فرهنگی از تاریخ ۲/۳/۹۵ لغایت ۶/۳/۹۵ در واحد آموزش منطقه ۷ (تهران) با هدف توانمندسازی کارکنان و کارشناسان حوزه فرهنگی و تربیتی زندان­های سراسر کشور در راستای ارایه خدمات آموزشی و با کیفیت بهتر به مدت ۴ روز برگزار گردید.

 1. مصالح و تجهیزات نوین در ساخت و حفاظت زندان­ها

دوره آموزشی مصالح و تجهیزات نوین در ساخت و حفاظت زندان­ها با حضور کارشناسان فنی و عمرانی و مسئولین فنی و عمرانی و کارشناسان برق سراسر کشور از تاریخ ۱۹/۵/۹۵ لغایت ۲۱/۵/۹۵ به مدت ۳ روز با هدف آشنایی فراگیران با تجهیزات نوین در ساخت و ساز زندان­ها مانند اعلام و اطفای حریق، درب­های الکترونیکی و به کارگیری دوربین­های حفاظتی به منظور حفاظت الکترونیکی نوین و غیره در واحد آموزش منطقه ۶ (مشهد) برگزار گردید.

 1. معماری (فناوری اطلاعات) سازمانی

دوره آموزش معماری (فناوری اطلاعات) سازمانی با حضور روسای  گروه فناوری اطلاعات و ارتباطات سراسر کشور از تاریخ ۱۰/۸/۹۵ لغایت ۱۲/۸/۹۵ به مدت ۳ روز به منظور همراه و همگام شدن کارکنان حوزه فناوری اطلاعات با افزایش دانش به روز در بخش فناوری اطلاعات از جمله متدولوژی­های معماری سازمانی، ابزارهای مدل­سازی و معماری استقرار دولت الکترونیک و غیره با حضور نماینده سازمان آقای نادر محمدی در واحد آموزش منطقه ۶ (مشهد) برگزار گردید.

 1. راهکارهای کاهش جمعیت کیفری

دوره آموزشی راهکارهای کاهش جمعیت کیفری با حضور روسای مراکز امور خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج و معاون محترم توسعه مدیریت و منابع سازمان، مدیرکل امور مالی، مدیرکل اقدامات تامینی و تعدادی از مدیران بانک­های عامل از سراسر کشور از تاریخ ۲۸/۱۰/۹۵ لغایت ۲۹/۱۰/۹۵ به مدت ۲ روز به منظور تفهیم اهمیت و ضرورت کاهش جمعیت کیفری و نقش مستقیم مراکز مراقبت بعد از خروج و مراکز حمایتی تحت نظر سازمان زندان­ها برای کنترل بازگشت مجدد زندانیان تحت پوشش، در واحد آموزش منطقه ۶ (مشهد) برگزار گردید.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

*