گزارشی از طرح های تحقیقاتی مصوب شورای تحقیقات سازمان که در حوزه مطالعات زندان های دنیا در حال اجرا هستند.

این تحقیقات با هدف جمع ­آوری اطلاعات در حوزه­های مرتبط با موضوع از کشورهای مختلف دنیا  جهت استفاده بومی سازی شده از الگوها و برنامه­های موجود در زندان­های دنیا، برای طراحی الگوی مطلوب در زندان­های کشور، طراحی و  به مرحله اجرا درآمد.

از میان عناوین ارسال شده موضوعات ارسالی از ۷ استان از قبیل تأمین امنیت، استفاده از خدمات بخش خصوصی، حرفه آموزی و اشتغال، بهداشت و پیشگیری از بیماریها، درمان اعتیاد و کاهش آسیب و نحوه ارائه خدمات اصلاحی به نوجوانان، زنان و سالمندان در زندانها تصویب و به مرحله اجرا درآمد.

 در این راستا گزارش دو طرح ” برنامه درمان اعتیاد و کاهش آسیب در زندان های کشورهای دیگر” که از سوی شورای تحقیقات استان آذربایجان غربی ارائه گردید  و  “مطالعه تطبیقی برنامه های آموزشی و اصلاحی زندانیان در سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با تجارب موفق چند کشور منتخب و استانداردهای ملی و بین المللی در این حوزه” که از سوی شورای تحقیقات استان فارس ارائه گردید، به اتمام رسیده اند.

همچنین گزارش نهایی طرح های  “بررسی تحلیلی دستاوردهای پژوهشی و اجرایی استفاده از بخش خصوصی در برون سپاری خدمات زندانهای سایر کشورهای جهان” مربوط به شورای تحقیقات استان خراسان رضوی و ” مطالعه الگوها و برنامه های موجود در حوزه اشتغال و حرفه آموزی زندانیان سایر کشورها و ارائه الگوی مطلوب ” مربوط به شورای تحقیقات استان سیستان و بلوچستان و نیز طرح ” بررسی اقدامات اصلاحی در زندان های دنیا با تاکید ویژه بر دیدگاه حقوق بشری ویژه گروه های نوجوان،زنان و سالمندان زندانی” مربوط به شورای تحقیقات استان کرمان در انتظار بررسی و تایید نهایی می باشند.

طرح تحقیقاتی شورای تحقیقات خراسان جنوبی با عنوان ” مطالعه بر روی نحوه تامین امنیت در زندان های دنیا” و ” بررسی الگوهای ارایه خدمات بهداشتی و پیشگیری از بیماری ها در زندان های کشورهای مختلف” مربوط به شورای تحقیقات استان همدان نیز در حال انجام است.

امید می رود با به دست آمدن اطلاعات و استفاده از تجارب مفید و موثر از زندان های دنیا با توجه به شاخص­های مختلف فرهنگی، اجتماعی و دینی در حوزه­های مشترک و قابل تعمیم در پیشبرد برنامه­های جاری زندان­ها مورد بهره برداری قرار گیرد.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

*