گزارشی از روند اجرای طرح های تحقیقاتی بررسی ویژگی های فردی، روان شناختی، خانوادگی و اعتقادی زندانیان در بدو ورود به زندان

این پروژه با هدف شناسایی نیمرخ فردی، روانی، شخصیتی، خانوادگی، اجتماعی و اعتقادی زندانیان در بدو ورود  در قالب ۳۱ طرح استانی در سال ۱۳۹۶ بعد از اجرای آزمایشی در ۱۰ زندان بر اساس پروپوزال های یکسان پژوهشی و با استفاده از ظرفیت علمی و پژوهشی ادارات کل استان ها طراحی و وارد مرحله اجرا گردید.

این بررسی سراسری در نظر دارد با توصیف متغیرهای جمعیت­شناختی نظیر جنس، سن و تحصیلات و غیره، توصیف ویژگی­های جسمانی، روانی، شخصیتی، خانوادگی، شغلی، قضایی و اعتقادی  زندانیان در بدو ورود به ارایه راهکارهای پیشگیری­­کننده از آسیب­های منجر به وقوع جرم قبل از زندان و همچنین ارایه راهکارهای مداخلاتی برای بازپروری و بازگشت زندانیان به هنجارهای فردی و اجتماعی در طول مدت تحمل کیفر حبس بپردازد.

اجرای طرح در ۵ استان شامل استانهای اردبیل، چهارمحال و بختیاری، قزوین، یزد و همدان به اتمام رسیده است و گزارش آنها واصل گردیده است.

گزارش نهایی اجرای طرح در ۱۶ استان شامل اصفهان، البرز، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، بوشهر، تهران، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، قم، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد، گیلان و مازندران در انتظار بررسی و تایید نهایی می باشند.

این طرح در استان های خوزستان، فارس، کردستان، گلستان، لرستان، مرکزی و هرمزگان در حال انجام است.

متاسفانه ۳ استان خراسان رضوی، زنجان و سمنان در اجرای طرح موفق نبوده و تاکنون گزارشی از عملکرد خود ارائه نداده اند.

در نظر است اطلاعات حاصل از این ارزیابی وسیع که در برگیرنده اطلاعات جامعی از مشکلات و معضلات منجر به وقوع بزه و جرم در جامعه می باشد و از سوی دیگر چراغ راه برنامه ریزان برای اجرای مداخلات اصلاحی متناسب باشد؛ علاوه بر بهره برداری محلی و استانی، در قالب اطلس جغرافیایی ویژگی های این گروه از افراد تهیه گردد و در سطح ملی مورد بهره برداری قرار گیرد.

در حال حاضر پروپوزال طرح اطلس جغرافیایی ویژگیهای شخصیتی، اجتماعی و اعتقادی زندانیان کشور در انتظار بررسی و تایید نهایی می باشند.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

*