تعاریف

  •  شورای تحقیقات سازمان:

در راستای تحقق اهداف پژوهشی سازمان و به منظور هدایت امور مهم مرتبط با آن، شورایی متشکل از مدیران ارشد سازمان، اعضای هیأت علمی از سوی رئیس سازمان زندان ها تعیین و در قالب جلسات منظم به سیاستگذاری پژوهشی پرداخته و تمامی امور تحقیقات زندان ها را تحت نظر دارد.

  •  شورای تحقیقات استان:

در هر استان شورای تحقیقات با ریاست مدیرکل استان و تعدادی از مسؤولان و کارشناسان و چند تن از اعضای هیأت علمی مسؤولیت اظهارنظر اولیه و سایر اقدامات تعیین شده مربوط به طرح های تحقیقاتی را بر عهده دارد.

  •  انواع طرح های تحقیقاتی:

الف) طرح های درون سازمانی: طرح هایی هستند که مطابق با اولویت ها یا سیاست های کلان سازمان تدوین شده باشند و تمام یا بخشی از بودجه آنها از محل منابع مالی سازمان تأمین گردد و به تأیید معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری رسیده باشد. (ثبت در سامانه مدیریت اطلاعات تحقیقاتی)
ب) طرح های برون سازمانی: طرح هایی هستند در راستای سیاست های سازمان که اجرا یا همکاری در اجرای آنها در قالب درخواست و سفارش و با تأمین بودجه توسط سایر نهادها و سازمان های دولتی یا خصوصی بوده و این سازمان صرفاً مجری یا همکار آنها محسوب می شود.

• انواع طرح های تحقیقاتی از لحاظ ساختاری:
الف: طرح بنيادي: پژوهشي است كه هدف از اجراي آن، افزايش دانش بشر و ارائه نظريه ای در حوزه مدیریت و نظام زندانبانی است و معمولاً فاقد كاربردهاي عملي است.
ب: طرح كاربردي: پژوهشي است كه نتايج حاصل از آن در رفع نيازها و حل مشكلات سازمانی به كار مي‎رود.
ج: طرح توسعه‎اي: پژوهشي است كه نتايج آن متضمن نوآوري و توسعه در ابزارها و فرايندهای نظام زندانبانی مي‎باشد.
• انواع طرح های تحقیقاتی از لحاظ وسعت:
الف: طرح ملی: با بروز یک مساله فراگیر در سطح زندانهای کشور و ضرورت داشتن نگاه جامع و کلان بصورت ملی برای بررسی و کنترل آن این دسته از طرحها اجرایی می شوند. هدف از اجراي آن، افزايش توانمندی مدیران و کارکنان حوزه مدیریت و نظام زندانبانی است و بایستی كاربردهاي عملي آن نگاه فراگیر و ملی داشته باشد.
ب: طرح منطقه ای: اکوسیستم همسان و وجود همجواری فرهنگی و قومی و داشتن سابقه یکسان در تاریخ و فرهنگ زمینه بروز مسائلی از نظام زندانبانی را در سطح منطقه (دو یا چند استان) فراهم میکند. داشتن نگاه منطقه ای برای بررسی و کنترل آن این دسته از طرحها اجرایی می شوند و نتايج حاصل از آن در رفع نيازها و حل مشكلات سازمانی با یک نگاه منطقه ای به كار مي‎رود.
ج: طرح استانی: پژوهشي است كه نتايج آن متضمن اصلاحات در ابزارها و فرايندهای نظام زندانبانی در سطح استان معین مي‎باشد.

  •  پروپوزال:

در لغت به معنای پیشنهادات و در واقع می توان با آن ماکت و اسکلتی از کار اصلی را ارایه داد. برای تصویب یک طرح پژوهشی و تأمین اعتبار آن لازم است تا پژوهشگر قصد پژوهشی خود را در پیشنهاد طرح به اطلاع افراد ذیربط و کسانی که اعتبار مالی طرح را تأمین می کنند برساند. همچنین پژوهشگر باید نهایت تلاش خود را به عمل آورد تا داوران طرح به سهولت به هدف پژوهش و ضرورت اجرای آن با توجه به طرح پیشنهادی پی ببرند

  • کارفرما:

سفارش دهنده و بهره ور اصلی طرح تحقیقاتی را کارفرما می نامند، کارفرما می تواند بخشی یا تمامی هزینه های تحقیق را تقبل نماید.

  • مجری:

به شخصی اطلاق می گردد که مسؤولیت کامل اجرای تحقیق را داشته باشد و در مواردی هم مدیرعلمی میتواند مجری طرح باشد.

  • مدیر علمی:

به شخصی اطلاق می شود که ضمن داشتن شرایط عمومی و اختصاصی، توانایی های لازم برای مدیریت علمی طرح  تحقیقاتی را داشته و از نظر مجری طرح واجد شرایط باشد.

  •  پایان نامه دانشجویی:

نخستین گام نظام مند در بعد پژوهش در نظام آموزش عالی کشور است و نوشتاری است مکتوب که دانشجو نتایج بررسی و تحقیق را در یکی از حیطه های مرتبط با رشته تحصیلی خود، زیر نظر اساتید انجام داده و ارایه می نماید. در این راستا دانشجو می بایست درخواست خود را به همراه پروپوزال جهت بررسی به سازمان ارایه و مجوز اجرای پایان نامه را اخذ نماید.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

*