نوآوری در برگزاری دوره آموزشی دبیران شورای تحقیقات و کارشناسان آموزش در سازمان

دفتر آموزش و پژوهش سازمان با نوآوری دیگری در اجرای دوره های آموزشی و با همکاری واحد آموزش منطقه ۴ (فارس) دو دوره آموزشی و مراسم بزرگداشت هفته پژوهش را همزمان برگزار کرد.
در روزهای پایانی آذر ماه؛ نشست سه روزه ای با دعوت از ۴۴ نفر از دبیران شورای تحقیقات و کارشناسان آموزشی از ۳۱ استان در شیراز برگزار شد. در این دوره آموزشی با برنامه ریزی منسجم ضمن برگزاری ۵۲ ساعت آموزش حضوری و غیرحضوری، مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و قدردانی از عملکرد شوراهای تحقیقات استانی برتر شامل استانهای سیستان و بلوچستان، فارس و آذربایجان شرقی و همچنین واحدهای آموزش منطقه ای برتر شامل استان های خراسان رضوی، فارس، کرمان و اصفهان برگزار شد.
مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش در روز دوم این نشست، با ارائه گزارش تحلیلی به بررسی عملکرد یکساله آموزشی و پژوهشی سازمان و نقاط قوت و ضعف عملکرد استان¬ها پرداخت. دکتر فرنیا با بیان اهمیت جایگاه آموزش در توانمندسازی کارکنان و تحقق اهداف سازمانی به تحلیل وضعیت موجود اجرای آموزش ضمن خدمت در سازمان پرداخت. همچنین ایشان با توجه به جایگاه پژوهش در سازمان و اهمیت تصمیم¬سازی مبتنی بر یافته های پژوهشی، بر لزوم ایفای نقش موثر شوراهای تحقیقات استانی در ارایه پژوهش های کاربردی تأکید داشت و نقاط قوت و ضعف موجود را برشمرد.
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان و نائب رئیس شورای تحقیقات سازمان نیز که در روز دوم این نشست و مراسم بزرگداشت هفته پژوهش حضور داشت ضمن اعلام سپاسگزاری از عملکرد آموزشی و پژوهشی سازمان، با توجه به گزارش ارایه¬شده از سوی دکتر فرنیا، در تشریح وضعیت موجود و الزامات اجرایی برای توفیق بیشتر در این حوزه زیرساختی به مواردی به شرح زیر اشاره نمودند.
ایشان تاکید داشتند که یکی از شاخص ها و ابزارهای توسعه یافتگی جوامع در دنیای امروزی توجه و پرداختن به تحقیق و پژوهش است و استفاده از نظریات و تحقیقات صاحبان علم، متخصصان و تجربیات میدانی در کاهش هزینه های سازمانی موثر و از تکرار تجربه های اشتباه گذشته پیشگیری می کند.
قهرمانی اظهار داشت: در کشور ما گاهاً به دلیل عدم توجه به بخش پژوهش، این حوزه مورد غفلت واقع شده و در جایگاه اصلی خود قرار نگرفته است. ایشان در ادامه افزودند: هدف ما در پژوهش افزایش دانایی برای ارتقای توانایی است. بنابراین لازم است جلسات شورای تحقیقات در استان ها به صورت مستمر برگزار شود و حضور مدیران در نشست شورای تحقیقات استان بسیار الزامی است.
قهرمانی این برهه را عصر سرعت و تکنولوژی اعلام کرد و گفت؛ باید به گونه ای برنامه ریزی شود تا مدیریت پژوهش محور و پژوهش گرا با تکنولوژی نوین در کشور ما نهادینه شود. همچنین بر افزایش دسترسی به آموزش که از پیش شرطهای اساسی توانمندی کارکنان است و ضرورت اجتناب ناپذیر برای هر سازمانی است تاکید داشتند.
در خصوص نوآوری در اجرای این نشست آموزشی با توجه به لزوم رعایت صرفه و صلاح سازمان به منظور بهره مندی حداکثری علمی و اجرایی در برگزاری این دوره آموزشی بر خلاف رویه سابق که دو دوره آموزشی سراسری در دو مقطع زمانی برای دو گروه مخاطب که عمده آنها مشترک بودند برگزار می¬گردید در این دوره با تعیین و معرفی محتوای متنی آموزشی متناسب با برنامه آموزش گروه دبیران شورای تحقیقات سازمان، مخاطبان ملزم به مطالعه پیش از حضور در دوره شدند که در روز اول این نشست با هماهنگی با استاد و توجیه کامل ایشان به بحث و بررسی پیرامون مباحث از پیش تعیین شده پرداخته شد و در پایان روز ضمن برگزاری آزمون کتبی، یک برنامه آموزشی ۳۲ ساعته با رضایت کامل مخاطبین به پایان رسید. در ادامه برنامه در صبح روز دوم مراسم بزرگداشت هفته پژوهش با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان، مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش و مدیرکل زندان های استان فارس به بررسی عملکرد آموزشی و پژوهشی سازمان پرداخته شد. بعد از ظهر روز دوم و کل روز سوم نیز به صورت فشرده با ارایه مباحث مرتبط، به تکمیل میزان ۲۰ ساعت بعدی آموزش پرداخته شد.
عملکرد واحد آموزش منطقه ۴ در میزبانی این دوره و هماهنگی کامل با دفتر آموزش و پژوهش سازمان و دعوت از اساتید ارزنده¬ای که از فرصت به بهترین نحو در ارایه مطالب آموزشی بهره گرفتند نیز قابل تقدیر و ستودنی است.
گفتنی است در روز دوم این گردهمایی آقای حیات الغیب مدیرکل زندان های استان فارس با ارایه گزارش مفصل از عملکرد و وضعیت زندان های استان، خواستار بازدید کلیه مدعوین از زندان مرکزی گردیدند که این بازدید در معیت معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان و مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش برای کلیه شرکت کنندگان فراهم شد.

234567

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

*