سومین دوره آموزش عملی در مراکز اقدامات تامینی و تربیتی کشور در سال ۹۶ ویژه روسای مراکز خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج در محل زندان مرکزی فارس برگزار شد.

سومین دوره آموزش عملی در مراکز اقدامات تامینی و تربیتی کشور در سال ۱۳۹۶ ویژه روسای مراکز خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج از ۲۰ آبان و به مدت سه روز در محل زندان مرکزی اداره کل زندان­های استان فارس برگزار گردید.

هدف از برگزاری این دوره توسعه آموزش­های عملی و ارتقاء سطح توانمندی­های کاربردی در حوزه­های تخصصی سازمان با شیوه اجرایی متفاوت است.

مراسم افتتاحیه با حضور روسای مراکز خدمات اجتماعی سراسر کشور و معاون دفتر اقدامات تامینی و نماینده دفتر آموزش و پژوهش و مدیرکل زندان­های استان فارس برگزار شد.

در ابتدا مدیرکل زندان­های استان فارس ضمن عرض خیرمقدم اظهار داشت؛ مهم­ترین ماموریت سازمان زندان­ها، نگهداری، اصلاح و تربیت و بازگشت سعادتمندانه زندانی به جامعه است و رسالت مراکز مراقبت بعد از خروج، حمایت از این افراد آسیب­دیده است و با توجه به اینکه بیشتر معضلات و مشکلات ریشه در بیکاری و مسایل اقتصادی دارد ضروری است که زندانیان پس از آزادی حمایت شوند.

حیات­الغیب اظهار داشت توسعه توانمندی و مهارت­های فردی و اجتماعی زندانیان و ارتقاء خدمات حمایتی همه خانواده زندانیان است. وی ادامه داد سازمان زندان­ها به تنهایی نمی­تواند پاسخگوی نیازهای این افراد آسیب­دیده اجتماع باشد و مراکز مراقبت با اعطای تسهیلات اشتغال­زایی و ایجاد بستر لازم برای توسعه اشتغال زندانیان در جلوگیری از ورود مجدد زندانیان به چرخه جرم نقش مهم و اساسی دارند.

در ادامه آقای یکتای­درگاه معاون اداره کل اقدامات تامینی سازمان بر اجرای دوره­های آموزشی عملی با هدف انتقال تجربیات روسای مراکز تاکید کردند و اظهار داشت اجرای دوره­ها با این روش منجر به خروجی قابل بهره­برداری برای کلیه روسای مراکز خواهد بود.

در ادامه روسای مراکز با حضور در بخش­های مددکاری زندان مرکزی از نزدیک فرآیند انجام خدمات برای مددجویان را مشاهده و پس از آن گزارش­های خود را با محورهای منطبق بر شرح وظایف روسای مراکز تهیه و در جلسه هم­اندیشی با حضور معاون دفتر اقدامات تامینی و نماینده دفتر آموزش و پژوهش ارایه کردند.

در روز دوم کلیه روسای مراکز در مرکز مراقبت بعد از خروج استان فارس حضور یافتند و بر اساس اهداف و پرسشنامه از قبل طراحی­شده به بررسی فرآیند انجام خدمات اجتماعی و عملکرد مرکز پرداخته و با فرآیندهای انجام خدمات اجتماعی در استان­های خود مقایسه کردند و سپس در انجمن حمایت از زندانیان و کانون اصلاح و تربیت حضور یافتند و نقاط قوت و ضعف آنها را نیز مورد بررسی قرار دادند.

در ادامه جلسه که با حضور آقای سعیدی معاون اعتبارات بانک کارآفرین و هیئت همراه آقای علی­اکبری مدیرکل اقدامات تامینی و مدیرکل زندانهای استان فارس و روسای مراکز خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج برگزار گردید تمامی روسای مراکز خدمات اجتماعی مسایل و مشکلات و پرسش­های خود را در خصوص نحوه بهره­مندی مددجویان از وام­های خوداشتغالی از آقای سعیدی مطرح و ایشان نیز پاسخگوی سئوالات روسای مراکز بودند.

در خاتمه جلسه هر گروه گزارش یافته­ها و مشاهدات خود را در حوزه­های تخصصی به همراه پیشنهادات خود ارایه کردند و درنهایت منجر به تهیه صورتجلسه­ای گردید که کارشناسان دفتر اقدامات موظف به اجرایی کردن مفاد صورتجلسه گردیدند.

_AA00320

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

*