حضور رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در جمع دبیران شورای تحقیقات ادارات کل استانی

واحد آموزش منطقه ۷، در روزهای ۴ و ۵ دی ماه در راستای اجرای دوره آموزشی روش پژوهشی علمی با تأکید بر موضوعات سازمانی میزبان دبیران شورای تحقیقات استان­ها بود.

این نشست که با حضور ریاست سازمان جناب آقای دکتر جهانگیر همراه شد، در ابتدا با گزارش مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش از عملکرد پژوهش سازمان شروع شد. ایشان تقویت ساختار علمی و پژوهشی سازمان را از اهداف در حال تحقق سازمان اعلام نمودند و اضافه کردند که دفتر آموزش و پژوهش با انجام نیازسنجی اولویت­های پژوهشی، توانست تا استان­ها را به انجام امور پژوهشی در ۶۰ موضوع اعلامی ترغیب و تشویق کند. دکتر فرنیا در ادامه بازنگری و ابلاغ دستورالعمل پژوهشی در ایجاد وحدت رویه را یکی از اقدامات مهم دفتر آموزش و پژوهش برشمردند که با بازنگری اساسی در ساختار شورای تحقیقات در سازمان و ادارات کل استانی همراه شد و همچنین به انتشار نشریه سازمان، راه اندازی وب سایت تخصصی دفتر آموزش و پژوهش، برگزاری جلسات و شوراهای علمی و انتشار مقالات به عنوان دستاوردهای علمی سازمان اشاره نمودند. مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش در ادامه، ضمن اعلام استان­های سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه با عملکرد برتر در انجام فعالیت­های پژوهشی در سال ۹۴، از دبیران شورای تحقیقات استان­ها خواستند تا به کیفیت پروپوزال­های ارسالی به شورای تحقیقات توجه بیشتری شود و تلاش شود تا استان­ها بر اساس محورهای اعلامی و اجتناب از تکراری بودن عنوان تحقیق، به این مهم اهتمام ورزند.

در ادامه دکتر جهانگیر ریاست سازمان، برگزاری چنین جلساتی را به فال نیک گرفتند و اظهار امیدواری نمودند تا این نشست­ها سبب اعتلای علمی بیشتر در سیستم زندانبانی و اصلاحی و تربیتی گردند.

ایشان از انسان به عنوان موجودی با فطرتی خداجوی یاد کردند و بیان نمودند بشر از ابتدا به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه در طلب تحقیق بوده است و پرسشگری از همان بدو کودکی با انسان همراه است، ریاست سازمان زندان­ها خداوند را علم مطلق و زیبای مطلق برشمردند و فرمودند پژوهش یک کار عبادی است و صرفاً از آن نمی­توان به عنوان یک کار علمی یاد کرد و این خداوند است که ما را به سمت دانایی پیش می­برد.

در ادامه داشتن ذهن آماده را از ویژگی­های انسان­های موفق برشمردند و ذهن آماده نیازمند پژوهش است و پرورش نیاز به تفکر دارد و تفکر بدون تحمل سختی و مشقّت ممکن نیست. ایشان افزودند غیر از مواردی که یاد شد، برای رسیدن به موفقیت باید برنامه­ریزی نیز انجام شود و چنانچه بدون برنامه کار بکنیم، این موضوع در ما نهادینه می­شود و تمام زندگی ما را تحت شعاع قرار خواهد داد.

ریاست سازمان در ادامه افزودند؛ کار پژوهشی یکی از کلیدهای اساسی موفقیت در کشورهاست. اگر دنیا به جایی رسیده است ناشی از کارهای تحقیقی و تفکر کسانی است که رنج تفکر را به خود داده­اند. اگر بخواهیم در حوزه پژوهشی کار مفیدی انجام دهیم باید ویژگی­های یک کار تحقیقی خوب را بدانیم. یک کار تحقیقی مناسب، باید افزایشی در روند جاری ایجاد کند و اگر در نهایت افزایشی ایجا نشود و مشکلی حل نشود اتلاف منابع و زمان را سبب شده است. ایشان تاکید نمودند در ابتدا باید مشکل را شناسایی کنیم سپس به دنبال راه حل آن برویم و بدین جهت انتخاب موضوع را بسیار مهم دانستند و اعلام کردند ضمن توجه به این موضوع، باید به سمت پژوهش­های کاربردی برویم.

ریاست سازمان در ادامه اعلام نمودند، ما جامعه آماری آماده­ای داریم که خیلی­ها مشتاق هستند از چند و چون و وضعیت آنها با خبر شوند. این جامعه آماری بسیاری مهم هستند و باید مورد توجه و تحقیق قرار گیرند. پژوهشگری غیر مسئولانه امروز راه را برای کارهای بعدی و تکرار پژوهش مسدود می کند و نیاز به توجه جدی دارد.

آقای دکتر جهانگیر به هزینه­های پیش­بینی شده در خصوص انجام پروپوزال­ها نیز گریزی زدند و گفتند؛ هزینه­های بالا و همچنین هزینه­های پایین نیز در انجام پروپوزال دارای اشکال است، ایشان افزودند گاهی کارهای کم­هزینه، هزینه­های معنوی زیادی به دنبال دارد، لذا تحقیق باید اطمینان­بخش و قابل اتکا باشد. تحقیقی که نتوان به آن اتکا کرد از دستور کار خارج می­شود.

دکتر جهانگیر در ادامه ضمن اعلام سپاسگزاری از ادارات کل استانی برتر، به همکاران توصیه کردند تا با تفکر و برنامه­ریزی شورایی و با مداخله مستقیم مدیران کل استانی و اعضاء هیئت علمی نسبت به انجام کارهای تحقیقی در استان­ها همت گمارند و پروپوزال­ها در استان­ها پس از تجزیه و تحلیل به درستی مورد انتخاب و گزینش قرار گیرند و سپس به شورای تحقیقات سازمان ارسال گردد.

لازم به ذکر است در ادامه نشست آموزشی با دعوت از اساتید برجسته­ایی چون آقای دکتر علی دلاور تلاش شد که دوره آموزشی در راستای سرفصل­های تعیین­شده، دبیران شورای تحقیقات استان­ها را در اجرای وظیفه خدمتی­شان یاری نماید.

در نهایت از دبیران شورای تحقیقات استانهای سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه با عملکرد پژوهشی برتر در سال ۹۴ قدردانی بعمل آمد.

12

34

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

*