برگزاری دوره آموزشی دبیران شوراهای تحقیقات و کارشناسان پژوهشی سازمان

دفتر آموزش و پژوهش به صورت همزمان نسبت به برگزاری مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و همچنین اجرای دو دوره آموزشی حضوری و نیمه­حضوری برای دبیران شورای تحقیقات و کارشناسان پژوهشی استان­ها از تاریخ ۲ لغایت ۴ دی ماه با همکاری واحد آموزش منطقه ۷ (تهران) اقدام نمود.

در این نشست که با برنامه­ریزی صورت­گرفته همراه با ۲۴ ساعت آموزش حضوری و نیمه­حضوری و مراسم گرامیداشت هفته پژوهش برگزار شد؛ نتایج ارزیابی عملکرد پژوهشی سال ۹۷ ادارات کل استانی اعلام و از شوراهای تحقیقات استان­های برتر قدردانی گردید.

شایان ذکر است استان­های سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی و فارس به ترتیب به لحاظ عملکرد پژوهشی سال ۹۷ خود حائز رتبه­های اول تا سوم شدند.

علاوه بر این از عملکرد استان­­های یزد، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، قزوین، اردبیل و کرمان که دارای بیشترین امتیاز بعد از استان­های برتر بودند نیز تقدیر به عمل آمد.

همچنین از استان­های قم و گلستان که بیشترین جهش عملکردی را داشته­اند نیز با اعطای لوح، تقدیر به عمل آمد.

در اختتامیه این مراسم که در حضور معاون محترم توسعه مدیریت و منابع سازمان برگزار شد، خانم دکتر فرنیا مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش ضمن اشاره به شعار پژوهشی سال؛ «پژوهش اثربخش، فناوری ارزش­آفرین و رونق تولید»، با ارایه گزارش تحلیلی به بررسی عملکرد یکساله حوزه پژوهش سازمان و نقاط قوت و ضعف عملکردی پرداختند و از حمایت­های ویژه ریاست محترم سازمان در بخش پژوهش اعلام سپاسگزاری کردند.

معاون توسعه مدیریت و منابع و نایب رئیس شورای تحقیقات سازمان نیز که در روز آخر این نشست و در مراسم بزرگداشت هفته پژوهش حضور داشتند ضمن اعلام سپاسگزاری از عملکرد پژوهشی سازمان با توجه به گزارش ارایه­شده از سوی مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش اظهار نمودند باید تلاش کنیم تا مدیران کل استانی نیز به گونه­ای در جلسات شورای تحقیقات سازمان حاضر شوند تا ضمن آگاهی از وضعیت موجود، خود پاسخگوی مشکلات و مسایل مبتلا­به استان باشند.

آقای قهرمانی افزودند مهم این نیست چه استان­هایی در راس جدول رتبه­بندی یا در انتهای جدول قرار گرفته­اند، بلکه این مهم است که باید همگی در این نمودار در یک تراز و سطح واحد باشند و آن زمان، زمان افتخار و بالندگی است.

ایشان تاکید کردند که باید پژوهش­ها از پژوهش کتابخانه­ای به پژوهش کاربردی تبدیل شوند. البته پژوهش کاربردی الان در حال انجام می­باشد اما ضرورت دارد مورد کاربرد همه سطوح مدیریتی و اجرایی سازمان قرار گیرند.

آقای قهرمانی اضافه کردند؛ ما در حوزه پژوهش چه در بخش کمی و چه در بخش کیفی نسبت به گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته­ایم که قسمت عمده این پیشرفت حاصل تفکر آقای دکتر جهانگیر ریاست محترم سازمان است.

ایشان حضور عناصر پخته و علمی را در شورای تحقیقات یک ضرورت دانستند و گفتند؛ بعضی از کاستی­های پژوهش ناشی از نگاه کلی به این حوزه در سطح کشور است.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان در ادامه به نقش مدیران کل استانی در پیشبرد امور اشاره کرده و گفتند اگر مدیران استانی با همت و درایت، مسایل آموزشی و پژوهشی را رصد کنند حتماً مشکلات موجود در این بخش­ها به حداقل خواهد رسید.

ایشان در ادامه سخنان خود، عدم وجود چارت سازمانی مناسب در آموزش و پژوهش را از دغدغه­های خود برشمردند و گفتند در تلاشیم تا بتوانیم مجدداً جایگاه دفتر آموزش و پژوهش را به مرکز تغییر دهیم و به تبع آن ساختار نیروی انسانی در استان­ها را نیز اصلاح کنیم.

ایشان یک بار دیگر مدیران کل استانی را مورد خطاب قرار دادند و گفتند اگر ما می­خواهیم اوضاع فعلی را بهبود ببخشیم بهتر است مدیران کل پای کار بیایند و حتی لازم است هر از گاهی در یک جلسه مشترک، مسایل و مشکلات موجود در حوزه آموزش و پژوهش را مورد گفتمان قرار دهیم.

در این نشست، معاون محترم توسعه مدیریت و منابع سازمان به ایجاد کانون ارزیابی شایستگی عمومی مدیران که با تلاش مدیریت دفتر و همکاران ایشان به عنوان یکی از اولین دستگاه­ها در میان دستگاه­های اجرایی کشور راه­اندازی شده اشاره و به متولیان این امر تبریک گفتند.

آقای قهرمانی در پایان سخنرانی خود از زحمات همکاران محترم منطقه آموزشی تهران و حضور و حمایت مدیرکل محترم استان تهران جناب آقای حیات­الغیب و همکاران ایشان در میزبانی شایسته تقدیر و همچنین از حضور نمایندگان همه استان­ها و مدیریت محترم دفتر آموزش و پژوهش، معاونین و همکاران دفتر نیز تشکر کردند.

شایان ذکر است در این دوره آموزشی آقای دکتر کریمیان از اعضای شورای تحقیقات سازمان به عنوان استاد حضور داشته و مباحث و مطالب مربوط به نیازسنجی پژوهشی و مراحل و فرآیند طراحی، تصویب و اجرای تحقیقات به منظور بازآموزی دبیران شوراهای تحقیقات را به صورت کارگاهی ارایه نمودند.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

*