اقدامات شاخص گذشته

 دوره آموزشی مدیریت زندان:

دفتر آموزش و پژوهش سازمان با هدف تربیت نیروهای ماهر و متخصص و با انگیزه، دوره آموزشی مدیریت زندان را برنامه ریزی کرد. در این دوره تعدادی از کارشناسان برجسته در سطح استان ها، پس از گزینش با ارایه آموزش های مرتبط و تخصصی مهیای پذیرش مسؤولیت های مدیریتی در زندان می گردند. برای دوره اول در سال ۸۴پس از انجام مقدمات لازم وپس از انجام آزمون های مختلف ۳۰ نفر مجوز راهیابی به این دوره آموزشی را پیدا کردند. مرحله دوم این دوره آموزشی در سال ۸۶ برگزار شد که مجدداً ۳۰ نفر موفق به اخذ مجوز راهیابی به این دوره آموزشی شدند. در دوره آموزشی مدیریت زندان پودمان های روان شناسی و تعلیم وتربیت، مددکاری اجتماعی، مهارت های عمومی، مهارت های تخصصی زندان، مدیریت و برنامه ریزی، حقوق و آیین دادرسی در دوره شش تا ده ماهه آموزش داده شده است. این دوره آموزشی برای سومین بار در سال ۸۸ کار خود را از سر گرفت و ۳۴ نفر موفق به حضوردر این دوره گردیدند. نکته حائز اهمیت در دوره های برگزارشده این است که بیش از ۷۰ درصد افرادی که این دوره را طی نموده اند تاکنون در پست های مدیریتی مشغول انجام وظیفه شده اند.

 طراحی و تصویب دروس تخصصی سربازان وظیفه:

با عنایت به اینکه کادر وظیفه پس از آموزش های عمومی نظامی، در محل خدمتی زندان با مسائل خاصی مواجه می شوند لذا به لحاظ اهمیت موضوع، دفتر آموزش و پژوهش از طریق معاونت آموزشی ناجا این مسأله را پیگیری نمود و پس از موافقت اولیه با تشکیل کارگروهی در این خصوص دروس تخصصی زندانبانی تدوین و برای دو مقطع زیردیپلم و دیپلم به معاونت آموزش ناجا ارایه گردید که پس از انجام دفاعیات لازم، ۸۰ ساعت دروس تخصصی زندانبانی در دوره عمومی انتظامی کارکنان وظیفه با گرایش انتظامی ویژه سربازان سازمان زندان ها مورد تصویب فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

همکاری در اجرای طرح تربیت پلیس زندان با یگان حفاظت:

یگان حفاظت سازمان در جهت تخصصی شدن فعالیت¬های انتظامی، برای برقراری نظم و امنیت و آرامش در زندان آموزش هایی را برای افراد جدیدالاستخدام با همکاری معاونت آموزش ناجا طراحی کرده است. این آموزش های ویژه شامل کنترل اغتشاشات و شورش، حفاظت فیزیکی و نگهبانی، اعزام و بدرقه زندانیان و ایجاد مهارت های انتظامی بوده است. این نیروها تحت عنوان پلیس زندان پس از طی آموزش سه ماهه به محل های خدمتی خود جهت ادامه فعالیت معرفی می شوند. دفتر آموزش و پژوهش سازمان نیز در راستای اجرایی شدن این آموزش ها همکاری هایی با یگان حفاظت سازمان داشته است.

 دبيرستان كاردانش (راه تربيت):

اين دبيرستان بر اساس توافق سازمان و وزارت آموزش و پرورش، براي ارتقاي تحصيلي كاركنان زير ديپلم ايجاد شده است. ويژگي اين دبيرستان تأسيس رشته اختصاصي تعليم و تربيت در قالب مهارت‌هاي كار و دانش مي‌باشد كه بيش از ۵۰ درصد درس‌هاي دبيرستان را مباحث زندانباني، تربيتي و اصلاحي تشكيل مي‌دهد. فارغ التحصيلان اين دبيرستان در سه گرايش اقدامات تأميني و قضايي، مراقب اقدامات تأميني و تربيتي و مدديار اقدامات تأميني و تربيتي مدرك رسمي ديپلم كه مورد تأييد وزارت آموزش و پرورش مي‌باشد اخذ مي‌كنند. اين دبيرستان در حال حاضر در تهران و اكثر مراكز استان‌ها داير و تعداد زيادي از كاركنان شاغل موفق به اخذ گواهينامه مهارتي ديپلم كار دانش شدند.در ادامه پرسنلی که موفق به اخذ دیپلم در رشته های مذکور شدند می توانند در مقاطع بالاتر کاردانی، کارشناسی و ارشد بدون وقفه با استفاده از سهمیه شاغل ادامه تحصیل دهند.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

*