اجرای دوره آموزشی آشنایی عملی با مراکز اقدامات تأمینی و تربیتی کشور ویژه روسای زندان ها

مقدمه

در اجرای برنامه عملیاتی سال ۹۵ دفتر آموزش و پژوهش سازمان، به منظور افزایش اثربخشی آموزش­ها و کاربردی نمودن آنها، اجرای اولین دوره آموزشی «آشنایی عملی روسای زندان­ها با مراکز اقدامات تأمینی و تربیتی کشور» با حضور ۳۸ نفر از روسای زندان­های کشور در زندان مرکزی اصفهان به مدت ۳ روز در خرداد ماه انجام پذیرفت.

بیان مسأله

توانمند سازی نیروی انسانی، توسعه مهارت­ها و گسترش دانش شغلی کارکنان متناسب با نیازهای رو به رشد، به منظور افزایش کارآمدی و اثربخشی فعالیت­ها زمانی حاصل می­شود که هر سازمان با تنظیم برنامه آموزش و بهسازی روش های اجرایی، نیازهای توسعه­ای را درسطح فرد، شغل و سازمان با توجه به عوامل به روز بودن، استمرار و جامعیت آموزش­ها برآورد نماید و از تمام ظرفیت ها در جهت پیاده­سازی بهینه آن استفاده برد.

به همین منظور و در راستای اجرای نظام آموزش کارکنان دولت و به منظور کاربردی نمودن دوره­های آموزشی، دفتر آموزش و پژوهش با اهتمام به بخشنامه ها و چارچوب مقررات نظام آموزش کارکنان دولت، آموزش های مورد نیاز کارکنان را طراحی و تدوین می­نماید.

در طی مسیر طراحی و تدوین برنامه آموزشی کارکنان، دفتر آموزش و پژوهش در خصوص نحوه اجرا و محل اجرای دوره­های آموزشی به یافته ای منطبق با خواست همکاران دست یافت و آن اینکه با اجرای برخی از دوره­های آموزشی در محل خدمتی کارکنان، زمینه آشنایی بیشتر آنان با محیط کار خود از دو منظر علمی و تجربی فراهم آید ضمن اینکه اثربخشی کیفی نیز مورد لحاظ قرار گرفته باشد.

کلیات اجرا

بر اساس این نیاز، کلیدی­ترین گروه زندانبانان برای دریافت این آموزش­ها و کاربردی نمودن آن در اولویت اول روسای زندان­ها شناخته شدند که با توجه به نقش کلیدی این گروه در اداره زندانها و اجرای برنامه های اصلاح و تربیت و این نقص عمده که این گروه در عمده موارد، به جز زندان­های استان محل خدمت از تجارب سایر زندان­های کشور دور مانده­اند، لازم دانسته شد برای کسب تجربه علمی با برنامه­ریزی و هدف گذاری آموزشی در سایر مراکز نگهداری متهمان و محکومان حضور یابند و آموزش در محل را با مشاهده و مقایسه روند جاری فعالیت ها دریافت کنند. ولی با توجه به تعداد روسای زندان­ها و لزوم کسب تجربه اجرایی برای این گروه، صلاح بر این دیده شد که در گروه های ۴۰ نفره دسته بندی و تا پایان سال در این دوره عملی حضور پیدا کنند.

بر همین اساس اولین نشست سه روزه در محل زندان مرکزی اصفهان بنابر شرایط این زندان و سهولت دسترسی به شهر اصفهان و همراهی همه جانبه مدیرکل محترم زندانهای استان اصفهان در اجرای این دوره مورد تصویب قرار گرفت. در این دوره سه روزه مقرر شد تا از هرگونه ارایه مباحث تئوری اجتناب شود و صرفاً به مشاهده و بررسی در روند اجرایی فرآیندهای زندانبانی پرداخته شود.

در اولین روز دوره به اختصار با بیان اهداف دوره، توجیهات لازم به عمل آمد و فراگیران در سه گروه و در معیت معاونین ادارات کل ستادی (اداره کل قضایی و اجرای احکام، دفتر اقدامات تأمینی، اداره کل بهداشت و درمان، دفتر اشتغال و حرفه آموزی، اداره کل فرهنگی تربیتی) در زندان مرکزی اصفهان حاضر شدند.

در اولین روز حضور در زندان مرکزی اصفهان، بخش­های پذیرش، اجرای احکام، خوابگاه ها، مددکاری و روان­شناسی و همچنین بهداشت و درمان، در دو نوبت صبح و عصر مورد بازدید قرار گرفت. بعد از اتمام بازدید، نقطه نظرات هر کار گروه، در نشستی کوتاه و با حضور یکی از نمایندگان ستادی مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. در روز دوم نیز بخش­های اشتغال و حرفه آموزی، پشتیبانی، فرهنگی و تربیتی مورد بازدید قرار گرفت. شایان ذکر است، در تمامی ساعات بازدید نمایندگان ستادی به منظور نظارت و همچنین پاسخگویی لازم به فراگیران حضور فعال داشتند. بعدازظهر روز دوم با حضور فرماندهی یگان حفاظت سازمان و معاونین ایشان به تشریح نکات مورد نیاز روسای زندانها برای تأمین امنیت در زندان ها پرداخته شد.

ثبت مشاهدات نیز بر اساس فرم­های از پیش طراحی شده­ای که در برگیرنده نیازهای هر حوزه عملیاتی بود انجام می­شد که تکمیل آن الزامی و مبنای ارزیابی شرکت­کننده ها در دوره آموزشی بود. پس از پایان دوره فرم­های ثبت مشاهدات که به تفکیک حوزه های عملیاتی و در قیاس با زندان محل خدمتی تکمیل شده بود جمع آوری شد.

در روز پایانی دوره، کار گروهها به بحث و تبادل نظر در خصوص موارد مشاهده شده و انطباق مشاهدات خود با استانداردهای موجود پرداختند. در این کار گروهها نقاط ضعف و قوت زندان نیز از منظر فراگیران مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. موضوعات محول شده به کارگروه های روز سوم شامل موارد زیر می باشد.

ـ کارگروه اول: پذیرش، اجرای احکام، امور خوابگاه ها و اقدامات پشتیبانی

ـ کارگروه دوم: مددکاری، روان­شناسی و  بهداشت و درمان

ـ کارگروه سوم: اشتغال، حرفه آموزی، فرهنگی و تربیتی

ـ کارگروه چهارم: تأمین امنیت و اقدامات حفاظت

دبیر هر کارگروه­ در پایان نتیجه را به صورت مختصر با حضور مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش ارائه کردند. بنابر اهمیت این روش نوین آموزشی در جلسه اختتامیه با حضور معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان، ابتدا مدیرکل زندان­های استان اصفهان ضمن خیرمقدم به میهمانان به بیان اقدامات و فعالیت­های انجام شده در زندان­های استان پرداختند و در ادامه معاونت توسعه مدیریت و منابع به تبیین اهداف و برنامه­های سازمان در خصوص توانمند سازی کارکنان پرداختند و در نهایت مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش ضمن بیان اهداف برگزاری دوره­های عملی به جمع­بندی جلسه و کار گروهها پرداختند.

در ارزیابی نهایی دوره به اختصار قابل ذکر است که:

  • به روز بودن مطالب و محتوای ارایه شده به فراگیران ۷۵ درصد مورد تأیید قرار گرفت.
  • میزان تأثیر مطالب ارایه شده در دوره بر ارتقاء سطح دانش و آگاهی فراگیران ۷۷ درصد مورد تأیید قرار گرفت.
  • برنامه­ریزی و زمان­بندی دوره آموزشی ۸۲ درصد مورد تأیید قرار گرفت.
  • ضرورت و نحوه برگزاری جلسه افتتاحیه (بیان اهداف و ضرورت آموزش با رویکرد جدید ) ۸۳ درصد مورد تأیید قرار گرفت.
  • ضرورت و نحوه برگزاری جلسه هم اندیشی (کار گروهی) ۸۱ درصد مورد تأیید قرار گرفت.
  • کیفیت فضای آموزشی ۷۶ درصد مورد تأیید قرار گرفت.
  • مناسب بودن نحوه اجرای دوره (برنامه­ریزی، اطلاع­رسانی و اجرا) ۸۳ درصد مورد تأیید قرار گرفت.
  • نحوه پاسخگویی به سوالات و پیگیری برای رفع مشکلات مطرح شده ۹۰ درصد مورد تأیید قرار گرفت.
  • نحوه پذیرایی و اسکان و … ۹۲ درصد مورد تأیید قرار گرفت.
  • جمع کل ارزیابی دوره ۸۲ درصد مورد تأیید قرار گرفت.

123456789

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

*